čtvrtek 5. března 2020

Únorová sadba

Krásný večer, milé čtenářky a čtenáři!
:)

Nový rok je pro mě znovu plný výzev, osobních přání, příslibem nového, ale i utěšujícím komfortem starého, již dobře známého.
Po 14 dnech krmení a péče jsem si vypěstovala žitný kvásek a s nadšením a velkým očekáváním se pustila do pečení. No, řeknu vám pravdu, nejde mi to, ba co hůř pokus od pokusu je chleba horší a horší. Ale já se ty krásné, křupavé, nadýchané, prostě výtečné chleby péct naučím, i kdyby čert na koze jezdil. Zřejmě to bude trvat. Nu nevadí. Věřím, že i tyhle mé počáteční zbrklé, řekla bych až trochu smutné pokusy mají svůj smysl. :) Dnes mi náš milý soused nabídl pomoc. Mimoděk utrousil, že je starým pekařem! To bylo krásné překvapení. Pak jsem to řekla mému muži, aby se nedivil, kdyby třeba přišel z práce a u nás soused s rukama v těstě. :D
Každopádně tahle poctivá pekařina je pro mě pěkná dřina, jsem nervózní napříč celým procesem v neblahé předtuše, že to ani tentokrát nedopadne dobře. Těším se a doufám, že ten pocit jednoho dne zmizí a nahradí ho jiný, který mě bude zvedat někam do nebeských výšin. Vím, nechci zrovna málo. :)

A zatímco s kváskovým pečením prožívám nemalé útrapy, jako zahradnice se cítím o poznání líp.:) První časná sadba mi docela hezky vyklíčila a maličké rostlinky se mají k světu. 
Jako první jsem vysela svá semena papriky odrůdy Sweet Chocolate, kterou jsme loni s úspěchem pěstovali na venkovních záhonech a velkých truhlících, a to dokonce v téměř 500 m.n.m. Plodily dobře a letos vyklíčily v 96%! :) Zato semínkům paprik z Culina Botanica se na svět dvakrát nechce - červená, italská Corno di Toro Rosso neboli Roh býka klíčí opravdu spíš zdráhavě a fialových, japonských Murasaki je prozatím taky jen pomálu, ale ty které vyklíčily a rozvinuly své děložní lístky, jsou krásné, fialově zbarvené.
Semenařila jsem i vzácný druh chilli papriky Alberto's Locoto, o které prohlašuje sám Marek Kvapil na svých stránkách s permasemínky (kde jsem semena nakoupila loni), že mají nižší, asi 50% klíčivost. Ze 16 černých semínek mi vyklíčila úplně všechna a jen jedné jediné rostlince se nepodařilo pokračovat ve zdravém růstu! 
Mezi jižními okny už hezky rostou i kedlubny a saláty a uvnitř rozmazlované teplem už ukázaly první pravé lístky maličké sazeničky liči neboli lilku hulevníkolistého.
Saláty vyklíčily bez problémů, sela jsem odrůdy Rolando, Čtyři roční období a Kropenatý římský.
Kedlubny jsem vysela třech různých odrůd, ale ve velkém počtu vyklíčily jen Kedlubny vídeňské modré rané. Odrůda má být odolná vůči jarním mrazům, byla představena už před rokem 1860(!!) a tehdy prý nechyběla v žádné pořádné zeleninové zahradě v celém Rakousku-Uhersku. Tak letos nebude tenhle vídeňský modrý fešák chybět ani v té naší. :)) 


Vlevo chilli paprika Alberto's Locoto, vedle hnědá sladká paprika Sweet Chocolate.

Chlupatá Alberto's Locoto při vlastním semenaření skvěle klíčící. :)


Statečné a půvabně fialové Vídeňské modré.


Mladým rostlinkám paprik se u nás daří, kromě vody, tepla a světla je jim i zpíváno, jsou hlazeny a pravidelně je k nim promlouváno. 
Pečujeme o ně, pozorujeme a těšíme se z toho, jak prospívají. 
A děti jsou pochopitelně u toho. Někdy až příliš blízko. Jedné už se podařilo liči shodit z parapetu na zem. Bylo jí to tak líto. Většinu rostlinek jsme zachránili a teď se radujeme z jejich prvních pravých lístků...


A jak se rozjíždíte vy? Už se to u vás taky zelená?Báječný zahradníkův rok vám přeji!
:))Veronika


Žádné komentáře:

Okomentovat